EV.MOSES MAYILA HAS CAME BACK FROM KENYA

The bold preacher Ev.Moses Mayila was preaching in Kenya since 14/10/2011, Moses came back from Kenya yesterday, many peoples was though happy through his mission in Kenya, many was healed, demons was droven out and people received the holly spirit. now Moses is in Sengerema Tanzania the town of his parrents. may God bless Ev.moses, in the name above all names. Amen

About New Hope Ministry

Our ministry is based on Preaching the Gospel all over the world we preach the Gospel and we plant churches around the world. Contact us: Mobile: (255) 787589475 E-mail: newhopeministrytanzania@gmail.com
This entry was posted in HOME. Bookmark the permalink.

8 Responses to EV.MOSES MAYILA HAS CAME BACK FROM KENYA

  1. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already😉 Cheers!

    Like

  2. download apk says:

    This is the precise for anyone who wants to act out out about this topic. You request so more its virtually debilitating to fence with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new twisting on a issue thats been inscribed about for life. Discriminating whatsis, but great!

    Like

  3. Thanks for sharing NEW HOPE MINISTRY with us keep update bro love your article about NEW HOPE MINISTRY .

    Like

  4. David Mgongolwa says:

    Great man of God, happiest man after noticing that your back, may God bless you abunduntly …

    Like

  5. mayaq says:

    bwana acfiwe sana, mda mwingine mtu unaweza ukafikiri kuwa mungu kakuacha katika majaribu, lakin nimejifuza kua pale unapopitia majaribu kua mvumilivu na kumshukuru mungu na kujua kua majaribu hukuanza wewe, nimepitia mengi sana katika maisha yangu hasa pale nilimpompoteza baba anga gafla, ilikuwa wakati mgumu sana kwangu ilifikia hatua kazi nikafukuzwa na mda huo nadaiwa pesa shulen wadogo zangu, lakin mungu alikua na makusudi nami nilikaa mda sana ndo nikarudi kazin nilimshukuru sana, lakn hata hivo niliandamwa sana na watu kila mtu alitamka analoweza alisema nilikua naumia sana nilitaman hata kufa nilitaman baba aamke anitete familly hasa upande wa baba ok siwezi sema mengi sana ila jipatie kitabu kiitwacho one dy, pia natarajia kuzindua albm yangu itwayo mungu si mwanadamu, pia mungu kaniinua nimefungua kapuni ya wanasheria, nikwambie kitu muombee adui yako, siku nazidua kapuni mtu mmoja akasema haiwezekani lazima nimkomeshe, lakn kabla hajanikomesha akawa amefariki na huyo mtu alikua kinara wa mambo yot

    Like

  6. mayaq says:

    lakn si kwamba nimefurah hapana nimejifuza kuvumilia na kumwamini mungu, kapuni yangu ipo kwajili ya kutetea mauaji ya wachugaji pia tunao waislam 7 wanasheria wameokoka, A do not ripuke an older man but appeal to him as if he were your father treat the younger men as your brothers the older women as mothers, and the younger women as sisters, with all purhty thank you vry much, jaman karibun kwenye uzinduzi mwez huu kutakua na waimbj paulo mwai, christina shusho’ mwaitege’ mwakitalu, emaus bend’ na wengine weng wakuwepo mnakaribishwa wote na mungu awabark, usikatee tamaa mungu yu pamoja nawe

    Like

  7. MRTX says:

    LIVING BY FAITH for this reason we never become discouraged even though our phyasical being is gradually decaying’ yet our spiritual beang is renewed daye after day. and this small and temporary trouble we suffer will bring us a tremendous and eternal glory, much greater then then trouble. for we fix our attention, not on things that are seen, but on things that are unseen. what can be seen last only for a time, but what cannot be seen lasts forever

    Like

  8. M.K says:

    siku moja nilipokua nikisafiri katika basi, niliingia katika mazungumzo na mtu alimekaa kando yangu’ alipohisi kuwa mi ni mkristo aliniuliza je wewe ni mkristo? ndiyo
    je umejazwa na roho?
    ndiyo vinginevyo nisingekua mkristo wa kweli
    ninamaana kua unanena kwa lugha?
    kama hivi nikisema nipe maji kwa lugha yangu’ sina maana hiyo nataka kujua kama unanena kwa lugha isiyojulikana”
    nikamuuliza ‘ndugu hivi unaamini kuzungumza lugha isiyojulikana ni ushahidi kuwa umejazwa roho mtakatifu?
    inawezekana hata wewe unamini hivo lakin biblia inatufundisha nini juu ya jambo hili muhimu.
    1 je ni nani aliyeshirikiana na baba na mwana katika utatu mtakatifu?
    kwa maana wapo watatu washudiao mbinguni, baba, neno,na roho mtakatifu, na watatu hawa ni umoja” 1yoh.5:8
    je mtu anazaliwaje mara ya pili?
    yesu akajibu, Amin amin nakuambia, mtu asipozaliwa kwa maji na kwa roho hawezi kuuingia uflme wa mungu
    Yn3:5,
    je roho mtakatifu anakazi gani?
    Yn 14:26
    Yoh16:8
    Yn 16:13,14
    rum 14:17
    hufundisha na kututia katik.a kweli yoe,,

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s